Poradíme vám, jak si vybrat správnou jídelní židli do vašeho interiéru

0
239385
top view close up luxury tableware set with silver spoon and crystal glasses interior decoration background

Výběr jídelní židle je jednou ze zásadních věcí, které dokáží v jídelně i kuchyni obohatit zážitek z dobrého jídla. U jídla si totiž každý přeje nejen dobrou vůni a chuť, ale také příjemnou atmosféru a maximum pohodlí. Jídelní židle jsou navrženy tak, aby vám pohodli dokázaly dát v maximální možné míře.

Dnes se proto podíváme na to, jak jídelní židle vybírat tak, aby se stali ozdobou vašeho interiéru a nikdy tak nebili rušivým elementem ve vyrovnané místnosti.

Podle čeho vybírat barvu jídelní židle?

Barva jídelní židle je první věc, kterou budete určitě řešit. Pokud máte již zakoupený stůl nebo kompletně set s prostíráním a doplňky, tak budete nejspíše orientovat barvu židle tak, aby co nejvíce pasovala k barvě stolu a zbytku setu.

Pokud se v tomto ohledu teprve rozmýšlíte, tak se snažte správnou barvu vybírat tak, aby co nejlépe ladila s dominantními barvami v rámci vaší jídelny nebo kuchyně. Pokud tedy máte například dominantní barvu podlahy, bude volba židle nejvíce ovlivněná práce podlahou. Jinak je většinou design orientovaný podle okolního nábytku, případně barvy stěny nebo kuchyňské linky.

U židlí navíc platí příjemná výhoda v tom, že nápaditější a originálnější design tady není rozhodně na obtíž. Naopak je vítaný a pokud zvolíte kombinaci k sobě příjemných, ale abstraktních barev, máte rázem v místnosti nový element, který se jen tak neokouká.

Jsou jídelní židle něčím specifické?

Určitě se ptáte, zdali jsou jídelní židle něčím specifické, když už mají svoji vlastní kategorii. Ano jsou, a dokonce to není nic, co by bylo radno přehlížet! Jídelní židle jsou tak navrženy, aby dávali uživateli možnost velice volného posedu. Někteří by dokonce mohli říct, že se v jídelní židli mohou doslova rozvalit.

A přesně tak to je správně. U jídla je totiž špatně, pokud máte jakýkoliv tlak na oblast břicha. Židle, která vás konstrukcí nutí do posedu blízkého pravému úhlu, jsou k jídlu špatnou volbou, protože tlačí na břicho a tím pádem komplikují trávení. Troška „válení“ je tak při posezení u jídla naprosto správně.

Jídelní židle vás překvapí příjemným designem

Jednou z věcí, které vás možná překvapí, je příjemný design jídelních židlí. Většinou se od klasických židlí odlišují především nápaditými tvary. Nejsou hranaté a ostře vymezené jako klasické židle, ale jsou naopak většinou v kulatých a oblých tvarech.

Všechny tyto designové prvky navíc podbarvují také použité materiály. Jídelní židle nejsou dělány z tvrdých a nepoddajných materiálů jako j dřevo nebo plasty. Jsou naprosto běžně dělány s polstrováním nebo z látkových materiálů. Nevýhodou u nich může být případné zašpinění, ale ta zůstává daleko skryta za pohodlím a luxusem, které vám jídelní židle přinesou.