5 tipů jak přežít dluhy a ztrátu příjmů

0
2046

Co dělat pokud se vaše finanční situace dostala do bezvýchodného stavu? Dluhy, ztráta zaměstnání či významný nárůst životních nákladů mohou potkat každého. Nemusíte ale hned propadat depresi. Dali jsme pro vás dohromady pět tipů, které vám pomohou postavit se znovu na nohy.

Zachovejte klid a střízlivě vyhodnoťte situaci

více v článku...

Panika ani rozčilování většinou moc nepomůže. Zkuste se s klidem podívat na vzniklou situaci a zjistěte její příčiny. Promyslete všechna možná řešení a scénáře. A to včetně těch nejhorších. To vám pomůže zůstat v klidu, jelikož budete přesně vědět co vás může potkat.

Neberte si půjčky ani úvěry

Půjčování peněz není úplně nejlepší krok v časech, kdy nemáte žádné příjmy nebo hodně dlužíte. Raději si naopak pečlivě spočítejte vaše náklady či dluhy a posuďte, jakým způsobem je při současných příjmech dokážete zaplatit.

Domluvte si splátkový kalendář

Velké dluhy ještě nemusí znamenat, že po vás půjde exekutor. Naopak, máte dobrou šanci, že vám věřitel vyjde vstříc. Stačí ukázat snahu o nápravu. Kontaktujte jej s návrhem na vytvoření splátkového kalendáře. To vám umožní zároveň splácet i důstojně žít.

Najděte si brigádu nebo další práci

Pokud můžete tak zkuste využít volný čas pro další přivýdělek a řešení vaší složité situace. Ptejte se příbuzných a známých, kteří pro vás nějakou práci mohou najít. Berte jakoukoliv příležitost, jenž vám finančně pomůže.

Neztrácejte radost ze života

Mnozí jedinci v těžké životní situaci ztrácí jakoukoliv chuť k životu. Začínají řešit jen práci a peníze. Snaha vyřešit problémy je sice chvályhodná. Pro váš dobrý psychický stav je ovšem nutné i často odpočívat. Zkuste si najít nějakou aktivitu, která vám udělá radost a lze ji provozovat bez velkých nákladů.

Důležité je prostě nedělat mrtvého brouka. Svoji situaci zkoušejte aktivně řešit. Snažte se hledat práci nebo splácet dluhy dle svých nejlepších možností. Zároveň ale myslete i na sebe a nezapomínejte se radovat ze života!