Proč se vyplatí investovat do zlata? Známe odpověď

0
1941

Chcete dobře investovat svoje peníze? Jedním ze způsobů konzervativního investování je uložení peněz do zlata. Proč se vyplatí?

Zlato jako uchovatel hodnoty

více v článku...

Investování do zlata je účinným způsobem zajištění osobního majetku. Zlato si svou hodnotu je schopno navzdory krátkodobým výkyvům udržet, a to už po tisíce let. Jedná se o velmi vzácnou komoditu, který je z podstaty cenná. Celkový objem zlata na světě vzrůstá jen velmi pomalu, odpovídá jen asi 2 %.

Navíc nepodléhá vlivu inflace. Zlato je uchovatelem hodnoty, který dokáže plnit roli pojistky proti finanční krizi i případným měnovým reformám. Je přitom víceméně jisté, že hospodářské krize se současné společnosti nevyhnou. Je jen otázka, kdy nastanou.

Zlato je vhodné pro investování prostředků ve střednědobém a dlouhodobém horizontu. Investovat do zlata navíc nemusíte vysoké částky. Proto se tento typ investování hodí i pro drobné investory, kteří chtějí vkládat jen malé částky.

Rodinný investiční nástroj

Ty se však mohou velmi úspěšně zhodnotit. Za posledních cca deset let přineslo zlato zhodnocení přibližně 8 % ročně. Zlato samozřejmě negeneruje žádný pravidelný výnos jako například akcie. Není ale ohroženo krachem podobně jako firma a nelze jej ani znehodnotit.

Doporučuje se tak použít jej jako investiční nástroj, který dokáže přetrvat generace a může být uchováván i v rodině jako forma spoření pro děti či vnoučata. Přesto je však vhodné pamatovat na to, že zlaté slitky by neměly být jedinou součástí investičního portfolia. Diverzifikace portfolia znamená, že zlato by mělo tvořit jen 10 až 20 % z celkového podílu.

V případě potřeby lze zlato velmi snadno přeměnit na hotovost, a to i v časech krize. Tento vzácný kov navíc vykazuje zápornou korelaci s jinými aktivy. Pod tím si lze představit jednoduše to, že zatímco jiná aktiva klesají, zlato naopak se svou hodnotou stoupá.