Jak zhodnotit své peníze pomalu i rychle

0
2096

Spoření a investice představují pro mnoho lidí důležitý zdroj finančních prostředků. Existuje několik způsobů, jak své peníze zhodnotit. Některé jsou bezpečné a jiné vyžadují trochu riskování. Klasické spoření bez investic je spolehlivá metoda, která však peníze příliš nezhodnotí. Investování sebou zase nese riziko, že o vložené prostředky částečně přijdeme. Každý z těchto produktů má svá pro a proti, pojďme se na ně podívat.

Jisté peníze s nízkým úrokem

více v článku...

Nejbezpečnějším způsobem, jak našetřit peníze navíc je bezesporu zřízení spořicího účtu. Ten může mít různé podoby. Klasický spořicí účet funguje jako jakýsi elektronický trezor s benefitem ve formě úroků, které jsou však velmi nízké a mohou se kdykoliv změnit. O něco hůře jsou na tom dnes již přežité, přesto stále existující, vkladní knížky, kde je úroková sazba prakticky nulová. Jedná se spíše o prostředek na ukládání peněz, které nechceme šetřit doma pod polštář. Lépe si za to vedou termínované vklady. Tento produkt nabízí vyšší úroky za cenu vázanosti finančních prostředků. Stručně řečeno jde o spoření na dobu určitou, během které bychom prostředky neměli čerpat, nechceme-li platit vysoké sankční poplatky.

Nejlépe úročené spoření

Pro lidi, kteří mají v úmyslu dlouhodobě spořit, nechtějí nic riskovat a vědí, že uložené finanční prostředky nebudou v následujících šesti letech potřebovat, je ideálním řešením stavební spoření. Ještě stále se jedná o nejlépe zhodnocené spoření. Kromě pravidelného úroku, který je vyšší, než je tomu u klasického spořicího účtu, získá klient navíc také každoroční příspěvek od státu, jenž se může vyšplhat až na 2000 korun.

Nejistota, která může přinést sladké ovoce

Pro odvážnější z nás, kteří to se zhodnocováním peněz myslí vážně a nebojí se případného neúspěchu, se nabízí možnosti investování do akcií a korporátních dluhopisů. Obě možnosti, zejména investice do korporátních dluhopisů, nesou vyšší rizika. V případě akcií je velmi důležité zvolit vhodného emitenta. Zvolíme-li správně, zhodnotíme naše prostředky několikanásobně více než je tomu u spořících produktů. Pokud však vybereme špatně, je možné, že akcie, do nichž jsme investovali, budou mít téměř nulovou hodnotu.

Tip: Nejlepší investice ve vašem životě bude vždy ta, která bude vložená do vašeho vzdělání. Pokud studia na VŠ nestíháte, můžete využít služby vypracování seminárních prací na zakázku a v pozdější fázi studia také vypracování podkladů diplomové práce