Zaměstnanci mají strach, že ztratí práci kvůli svému věku

0
9700
Japanese women listening to a seminar

Čtyřicet tři procent zaměstnanců pracujících v technickém odvětví se bojí, že přijdou o svou práci kvůli tomu, že mají vysoký věk. Vyplývá to z průzkumu pracovního portálu Indeed.com. Z něj vyšlo najevo, že až třicet šest procent zaměstnanců se setkalo s nějakou formou diskriminace kvůli jejich věku. Osmdesát tři procent ostatních zaměstnanců ale naopak uvedlo, že si starších kolegů velmi váží a že oceňují jejich zkušenosti.

Aktuální průzkumy tedy potvrdily, že se téměř polovina technických pracovníků obává, že svou práci ztratí kvůli svému vyššímu věku. Více než třetina pracovníků se podělila o informaci, že ze strany kolegů nebo nadřízených s diskriminací kvůli věku opravdu přišla do styku.

Starší zaměstnanci jsou přínosní

Starší zaměstnanci ale rozhodně mají co nabídnout. Jsou to zejména vlastnosti, které se formují s životními zkušenostmi jako například odpovědnost, dochvilnost, rozvážnost, či koncentrace.

Odborníci se shodují, že se přístup zaměstnavatelů k zaměstnancům ve věku nad 50 let liší. Dle jejich názoru často zaměstnavatelé v Česku neumí s lidmi ve věku před důchodem pracovat. Toto tvrzení potvrzují i statistiky na českém pracovním trhu. Z těch je zřejmé, že míra zaměstnanosti lidí vyššího věku je celkem nízká. Ve skupině lidí ve věku mezi 55 až 64 to činí 46,5 procent.

V českých firmách však stále panuje názor, že starší zaměstnanci jsou spíše přítěž než pomoc. Zaměstnavatelé se obávají malé přizpůsobivosti, pružnosti či toho, že zaměstnanci budou trpět nedostatky v oblasti znalosti jazyků.