Šperky, které se narodily pod hladinou, to jsou mořské korály

0
1821

Mít ve své šperkovnici kus historie? Díky šperkům s mořským korálem se to může podařit i vám. Tyto šperky za sebou mají již velmi dlouhou tradici.

Šperky s korálem jsou unikátním přírodním výtvorem

Šperky s mořskými kameny jsou v klenotnickém světě raritou. Ve srovnání s jinými kameny se mořský korál zásadně liší v jedné podstatné věci: Nejedná se o kámen. Jde o přírodní útvar vzniklý činností drobných živočichů pod mořskou hladinou.

Ve šperkařství mají využit zejména drobné větvičky korálu, případně se používají kusy houbového korálu. Houbový korál lze vyřezat a vyleštit do požadovaného tvaru. Výhodou je, že se s ním díky měkkosti pracuje poměrně snadno a šikovné ruce šperkaře mu mohou dát požadovaný tvar. Díky tomu jsou šperky značně originální, rozmanité a zároveň autentické.

A to i přesto, že se jako přírodní výtvor nemohou chlubit rozsáhlým spektrem barev. Korály bývají povětšinou červené či bílé. Za výraznou vzácnost už můžeme považovat modrý korál. Prsteny s korálem potěší každou ženu.

Korály se svým půvabem vyrovnají diamantům

V dobách minulých se korály těšily stejné popularitě jako diamanty, smaragdy, safíry nebo rubíny. Jejich obliba v čase vůči drahým kamenům poněkud poklesla, člověk se navíc naučil vyrábět i levnější syntetické alternativy přírodních minerálů. V poslední době se však korály opět vrací na výsluní.

Na houbovité korály se navíc nevztahují žádné regulace z titulu ochrany životního prostředí. Používat se v klenotnické praxi smí prakticky bez omezení.

Zlaté šperky s korálem proto představují jedinečný doplněk každé šperkovnice. Korál se však hodí k variabilnímu zpracování. Výjimkou tak nejsou ani stříbrné šperky s korálem. Tyto přírodní útvary se velmi hodí pro vsazování do náramků, přívěsků i náhrdelníků či dokonce broží.

Snad intenzivní rudý tón, který vyznívá bezmála bojovně, přiměl lidstvo uvěřit, že mořské korály mají pro svého nositele silnou ochrannou moc.

A pozor, pokud váš šperk v čase mírně změnil svůj odstín, nejedná se o vadu, nýbrž o přirozenou vlastnost mořského korálu. U starožitných šperků jde o běžný jev, který dokazuje, že přírodní korály jsou zcela unikátním živým výtvorem.

Další zajímavé informace o mořském korále se můžete dočíst v článku Vkusné a krásné šperky s korálem na našem blogu.