Pozor, trombóza je velmi nebezpečná!

0
1637

Pojem trombóza zná mnoho lidí, ovšem málokdo ví, jak moc nebzučná dokáže být. Právě trombóza bývá často příčinou onemocnění, jako je infarkt, mozková příhoda a podobně. Bohužel podle statistik až každý čtvrtý člověk zemře následkem trombózy, což je opravdu velké množství, proto je dobré mít o této nemoci jisté podvědomí.  

Co to vůbec je? 

více v článku...

Trombóza je vážné onemocnění, proto bychom ho neměli podcenit. Naopak je lepší o této nemoci vědět, co nejvíce, abyste mohli, co nejlépe reagovat. Trombózu lze popsat jako sraženina krve, která může vzniknout buďto v žilách anebo v tepnách. Samotná trombóza by nebyla tolik nebezpečná, kdyby s ní nesouvisely další problémy. Nejčastěji se pojí s plícní embolií, což znamená, že sraženina putuje po těle, dostane se k důležité cévě, která spojuje srdce a plíce. Tuto cévu sraženina ucpe, takže nemůže dojít k průtoku krve a to je něco, co může opravdu ohrozit život. 

Tito lidé jsou ohrožení  

Trombóza je vážné onemocnění, které může postihnout kohokoliv, ovšem jsou jisté kruhy lidí, kteří jsou náchylnější. Především jsou to těhotné ženy, protože během těhotenství se zahustí krev, aby při porodu žena nevykrvácela, a když je krev hustější, tak je mnohem větší pravděpodobnost, že vznikne sraženina. Krev houstne, i když užíváte hormony, to znamená, že stejně tak se zvyšuje riziko u žen, které užívají antikoncepci. Je jasné, že ohrožení jsou i starší obyvatelé a kdokoliv, kdo si moc nepotrpí na dodržování zdravého životního stylu, to znamená, že lidé, kteří ve větším množství pijí alkohol, kouří a mají sníženou pohybovou aktivitu.  

Jak trombózu poznám? 

Jedním důvodem, proč je trombóza tak nebezpečná je to, že se poměrně špatně odhalí. Někdy se dokonce odhalí pozdě, až když propukne v plícní embolii, infarkt a podobně. Velmi často se sraženina objevuje v dolních končetinách, pokud si všimnete, že je vaše noha nateklá anebo je na ní místo, které zčervená. Stejně tak může být dané místo citlivé, takže když si na něj sáhnete, bude vás bolet. Ovšem kromě daného místa se může sraženina projevit i jinak, například tím, že se vám bude hůře dýchat a podobně. Každopádně pokud na něco podobného přijdete, měli byste určitě co nejdříve informovat svého lékaře, aby se sraženina našla, čím dříve tím lépe. 

Nechte se vyšetřit 

V případě, že máte podezření na trombózu, čeká vás mnoho lítání po doktorech, protože by vás lékař měl poslat na mnoho vyšetření. Začne to odběrem krve, ale bude to pokračovat vyšetřením EKG a CT. Asi nikdo si vyšetření a čas strávený u lékaře neužívá, ovšem trombóza je vážné onemocnění, a proto by se nemělo nic podcenit a je mnohem lepší prosedět pár hodin u lékaře než se vystavit takovému nebezpečí. 

Dá se to léčit 

Každá nemoc se nedá vyléčit, ovšem trombóza jde, zejména pokud na ní přijdete včas. Prvním krokem je rozpuštění sraženiny, což se většinou dělá pomocí léků a injekcí. Samozřejmě musíte chodit na pravidelné kontroly, aby lékař viděl, zda se váš stav mění, jestli se sraženina rozpouští anebo zůstává stále stejná. V případě, že se sraženina nerozpouští, pak je potřeba zakročit operativně a sraženinu odstranit.  

Dá se tomu předejít 

Nejlepší prevencí proti trombóze je zdravý životní styl, což znamená vyváženou stravu a nějaký pohyb. Nikomu neuškodí, když si zajde třeba jednou týdně zacvičit, třeba plávání je výbor sport, který vám pomůže v mnoha ohledech a nejen v boji proti trombóze. Pravda je, že toto onemocnění může postihnout i imobilního člověka, který může mít s pohybem problém, v tomto případě stačí aspoň nějaké cvičení, drobné pohyby prsty a podobně.  

Rizikové situace 

Kromě toho, že jsou lidé, kteří jsou náchylnější, existují také situace, které mohou trombóze pomoct. Jednou z nich jsou křečové žíly, pokud se patřičně neléčí, může vzniknout sraženina i zde, proto si zabandážujte končetiny a noste punčochy. Další situace je dlouhé cestování, při kterém opravdu dlouho sedíte a nehýbete s nohama, proto když pojedete někam dál, měli byste aspoň minimálně hýbat s nohama, protáhnout je a kdykoliv je to možné udělat si pauzu a projít se. 

Trombóza je opravdu nebezpečná, proto nic nepodceňujte.