Pozor, paradontóza umí být zlá

0
1906

Paradontóza je onemocnění, které může napadnout váš chrup, které začíná krvácením dásní a může skončit vypadnutím zubů, což nikdo nechce zažít, proto je dobré být informovaný, vědět, jak se dá tomuto onemocnění předejít a jak ho léčit v případě, že napadlo i váš chrup. Pokud brzy a správně zasáhnete, tak se to dá i vyřešit tak, abyste zachránili své zuby. 

Jak to vůbec vypadá? 

více v článku...

Paradontóza je onemocnění, které postihuje dásně a kosti. Začíná tím, že vám zarudnou dásně a mohou začít krvácet, ale paradontóza umí být zlá a nekončí u krvácení dásní. Přestože ve většině případů nebolí, může dojít k černání a deformaci zubů a pokud se jedná o pokročilé stádium, pak vás pravděpodobně čeká i vypadávání zubů, právě tohle stádium je nebezpečné, protože se nedá léčit a tak můžete skončit bez zubů. Proto je důležité hned, jak zpozorujete nějaké změny na chrupu, navštívit lékaře, poněvadž čím dříve se nemoc odhalí, tím lépe se s ní dá bojovat.  

Každé krvácení není nemoc 

Pravda je, že některým mohou krvácet dásně, aniž by trpěli nějakým onemocněním. Můžete si sami dásně poranit zubním kartáčkem anebo mohou dásně krvácet například i hormonální změně, takže se to běžně stává těhotným ženám anebo ženám těsně po porodu, takže pokud je to spojeno s nějakou podobnou situaci, nemusíte se obávat hned toho nejhoršího.  

Běh na dlouhou trať  

Toto onemocnění známe už několik let a stále se vyvíjí nové léčebné postupy. Nevýhodou je, že je to nemoc, která vás může doprovázet celý život. Nejprve budete muset dodržovat všechny zásady, abyste se této nemoci vyhnuli a když už onemocníte, pak to bude trvat poměrně dlouho, než se nemoci zbavíte, pokud to teda ještě půjde.  

Prevence je důležitá  

Vzhledem k tomu, že paradontóza umí být zlá, měli bychom se snažit tomuto onemocnění uniknout. Prevence spočívá samozřejmě v pravidelné návštěvě zubního lékaře, protože ten může nejen nemoc brzy odhalit, ale může ji předejít čištěním zubního kamene, neboť právě zanedbaný zubní kámen může být příčinou vzniku paradontózy. Velice důležitá je i hygiena, kromě běžné hygieny, kterou známe od dítěte, je dobré čas od času navštívit dentální hygienu, kterou vám provede odborník. Chodit na dentální hygienu vám nikdo nemůže přikázat, ovšem pokud už máte paradontózu, je to téměř nutnost a za to, abyste zachránili svůj chrup, to určitě stojí.  

Když je to v začátku 

V případě, že máte onemocnění paradontózou v počátečním stádiu, pak se dá vyléčit, ale vyžaduje to jistou dávku trpělivosti a samozřejmě důslednosti. Nejdůležitější je, abyste opravdu dbali na hygienu, rozhodně je dobré objednat si dentální hygienu a nic nepodcenit ani doma. Dobré koupit si speciální zubní pasty, které obsahují dezinfekční látky anebo bylinky. Kromě pasty, je dobré používat i ústní vodu a nezapomínejte čistit i jazyk, což je věc, na kterou mnozí zapomínají, přitom je to důležité, protože na jazyku je spousta bakterií. 

Jak se to léčí? 

Hodně záleží na tom, v jakém stavu máte chrup a v jakém stádiu se paradontózu podaří odhalit. Jestliže nejste v posledním stádiu, máte jistou šanci, že se váš chrup uzdraví. Co se týče léčby je hned několik možností, velmi hojně se využívá kyselina hyaluronová, stejně tak poslední dobou oblíbená je laserová terapie, pomocí které se redukuje množství bakterii v ústech. 

Nový chrup 

Už několikrát bylo zmíněno, že paradontóza umí být zlá a končí i vypadáváním zubů a život bez zubů může být opravdu nepříjemný, proto pokud přijdete o všechny zuby, budete řešit implantáty. Nevýhodou je, že je nemůžete dát do úst hned, protože nejprve je nutné, aby byly dásně úplně vyléčené a stabilizované, protože kdyby zde byly nějaké bakterie, mohly by napadnout i implantáty, což rozhodně nikdo nechce.  

Paradontóza umí být opravdu zlá, proto je nutné, abyste toto onemocnění, co nejdříve odhalili a hned začali léčit.