Lupénka – onemocnění, o kterém byste měli vědět

0
1688

Lupénkou trpí nízké procento populace, avšak jedná se o nemoc, které se nelze úplně zbavit a která dokáže být velmi nepříjemná. 

Co je lupénka? 

více v článku...

Psoriáza (obecně známá jako lupénka) je častým onemocněním kůže, občasně napadajícím také nehty nebo klouby. V případě napadení kloubů se jedná o psoriatickou artritidu, která se může projevovat obdobně jako artritida. Typickým příznakem je zarudnutí kůže, puchýřky, svědění nebo výskyt drobných šupinek. Lupénka postihuje velmi malé procento populace, je neinfekční, avšak v některých případech může být dědičná. 

Jaké jsou příčiny vzniku lupénky? 

Až 30% psoriázy je podmíněno geneticky a nemoc je tedy dědičná. Nepřenáší se však sama nemoc, nýbrž dispozice. Na každého z nás působí jiné faktory a jiným způsobem se u nás projevují, takže pokud máte k psoriáze dědičné dispozice, neznamená to automaticky, že touto nemocí budete trpět.  

Vnější prostředí, naše okolí a vlivy, jež nás obklopují, nás do velké míry utvářejí a mají vliv na náš život. Tyto vlivy nemohou samy o sobě lupénku způsobit, ale nemoc se kvůli nim může rychleji projevit nebo zhoršit. Zhoršení stavu psoriázy je přičítáno stresu, vystavení infekci nebo například zranění. 

Vznik lupénky však mohou kromě vnějších vlivů našeho prostředí ovlivnit i vnitřní procesy probíhající uvnitř těla. Nejčastěji se jedná o autoimunitu, při níž některá z imunitních složek bojuje proti vlastnímu systému a tím ho poškozuje. 

Jaké jsou hlavní příznaky? 

Lupénka se může objevit už v raném věku, stejně tak mohou její první příznaky přijít až v dospělosti. Obvykle se začíná projevovat jako začervenalá místa na pokožce (objevit se může na kterékoli části těla, včetně pokožky na hlavě pod vlasy nebo genitálií), zanícené nebo šupinaté oblasti, někdy s puchýři. Nejčastějšími místy, kde můžete onemocnění zpozorovat, jsou lokty, kolena a další místa, na které je často vyvíjen tlak. Určitý typ lupénky se objevuje jen na dlaních a chodidlech. 

Léčba psoriázy 

U méně závažné formy lupénky se obvykle aplikují nejrůznější léčivé gely, masti a mléka, a to lokálně, tedy jenom na místo vzniku zarudnutí či zánětu. Masti obvykle obsahují kortikoidy nebo salicyláty, které pomáhají v hojení. U závažnějších forem je třeba podstoupit více kroků, mezi které může patřit například fototerapie prováděná ultrafialovým světlem nebo biologická léčba. Vhodnou terapii zvolí vždy dermatolog. 

Přírodní varianty zlepšení stavu pokožky 

Některé formy tohoto onemocnění se zhoršují v zimě a v létě se naopak jejich stav zlepšuje. Proti lupénce příznivě působí teplo a některým pacientům pomáhají také pobyty u moře, kde je sluneční svit intenzivnější než u nás. 

Vynikajících výsledků také často dosahují pacienti, kteří podstoupí ozdravnou kúru u Mrtvého moře, jež je známé svými léčivými účinky. Jeho soli příznivě působí na pokožku a pomáhají uzdravovat postižená místa. Jako náhražka Mrtvého moře mohou být použity také různé kosmetické prostředky obsahující léčivé mořské soli, avšak ty nemusí mít takový účinek.