Cukrovka a sport

0
1726

Cukrovka je nemoc, která nás může v mnohém omezovat, ale zároveň jsou věci, kterých se vzdávat nemusíte anebo ne úplně. Například, co se týče sportu, můžete žít plnohodnotný život, neboť i lidé s tímto onemocněním mohou sportovat, dokonce někteří olympijští sportovci trpí cukrovkou a přitom jsou jejich životy plné aktivit.  

Pohyb potřebujeme  

více v článku...

Pohyb je pro každého důležitý a je jedno, zda jste zdraví anebo máte nějaké zdravotní problémy, jako je například cukrovka. Protože cukrovka a sport se nevylučují, naopak správný pohyb může být prevenci anebo dokonce řešením. Záleží na tom, jakou cukrovkou trpíte. Existuje cukrovka druhého typu, což je nízká cukrovka, při které není nutné brát inzulín. Ve většině případů je způsobená nadváhou a právě proto je dobré řešit ji aktivním pohybem a vhodnou stravu. Mnohdy to znamená úplnou změnu životního stylu, ale zjistíte, že vám to pomůže nejen s boji s nemocemi, ale i také v jiných oblastech života.  

Jednoduchý pohyb 

Jestliže dáte dohromady slova cukrovka a sport, tak se někteří vylekají, že budou muset trávit hodiny na hřišti a podobně. Ve skutečnosti to znamená, že byste měli vykonávat nějaký pobyt a klidně to může být úplně jednoduchý a přirozený pohyb, jako je například chůze. Kdysi nebylo auto v každé domácnosti a lidé všude, kam potřebovali, došli pěšky, dnes jsme si zvyklí na pohodlí auta a krátké vzdálenosti často vyměníme za pohodlí v autě, což neprospívá našemu zdraví. Přitom stačí, abyste si udělali nějakou krátkou procházku, ideálně rychlou chůzi, ale pokud máte nějaké obtíže, můžete jít i pomalu nebo si pomoct hůlkami. Ideální je, aby byly procházky pravidelné. Nejprve můžete zvolit krátké vzdálenosti a poté postupně přidávat kilometr a nakonec zjistíte, že jste schopni ujít pěšky poměrně velkou vzdálenost bez obtíží, protože si zlepšíte svou kondici a uvidíte, že se budete cítit mnohem lépe. 

Vyberte si, co se vám líbí 

Samozřejmě, že je jen na vás, jakou fyzickou aktivitu si zvolíte. Někteří nemají rádi jen procházky bez cíle, ale raději by vykonávali nějaký sport, ve kterém mohou vyhrát nebo aspoň sledovat svůj posun a podobně. Rozhodně vám v tom nikdo nebude stát a klidně si můžete vybrat nějaký sport, který by vás bavil a pravidelně jste ho provozovali. Existuji i různé spolky, které mají něco jako kroužky pro dospělé, do kterých si můžete jít nejen zacvičit, ale třeba i zasportovat. Často jsou to zajímavé činnosti, jako je volejbal, nemusíte se mu věnovat závodně, ale zasportujete si, zažijete spoustu zábavy a můžete poznat i nové lidi, takže máte hned několik výhod v jednom.  

Jdeme do toho všichni 

Cukrovka a sport je důležitá kombinace, ovšem sport je důležitý pro všechny, takže nějaký pohyb by měl vykonávat každý i když netrpíte žádným onemocněním a i když nějakou nemoc máte. Klidně se do sportovních aktivit můžete zapojit všichni, jako celá rodina. Někdy může být problém najít společnou činnost tak, aby bavila oba dospělé i děti, ale když nějakou najdete, uděláte dobře hned v několika ohledech. Jednak splníte cíl, že budete všichni vykonávat nějaký aktivní pohyb, ale zároveň spolu budete trávit více času, což může stmelit rodinné vazby.  

Jdeme do toho naplno  

Jediné na co byste si měli dávat pozor, jestliže chcete kombinovat cukrovku a sport je adekvátní fyzická zátěž.  Jestliže jste doposud nevykonávali žádný pohyb anebo jen minimální, tak byste měli nejprve zvolit nějaký jednoduchý pohyb, například chůzi. Není dobré najednou začínat s něčím velmi náročným. Stejně tak pokud jste v pokročilém věku, měli byste být opatrní. Jestliže jste se přece jenom rozhodli, že když chcete něco vykonávat, tak to musíte dělat naplno, pak je lepší danou aktivitu raději konzultovat s lékařem.  

Pohyb je zdravý a důležitý pro každého, ovšem pokud trpíte nějakým onemocnění, jako je například cukrovka, pak určitě zařaďte nějakou sportovní aktivitu do každodenní činnosti, ale pozor, nic se nemá přehánět.