Mentální anorexie- ideál ženské krásy???

3
1471

Jelikož jsem zastáncem zdravého životního stylu, ráda bych článku věnovala téma, které tomuto stylu zcela odporuje- mentální anorexie. Myslím si, že je to v dnešní době často diskutované téma.  

Mnoho mladých je dnes velice ovlivněno všemožnými idoly z televizních obrazovek. Dnešním ideálem všemožných miss a modelek z celého světa je postava hubené až vyzáblé dívky či ženy. Ideální jsou míry 90 – 60 -90. Zvláště pak dívky prahnoucí po „ideální“ postavě se nechávají lehce stáhnout těmito ideály. Potom jim nejde vysvětlit, ať už doma od rodičů nebo vrstevnic či ve škole, že to není normální, když je dívka takhle vyzáblá, zkrátka televizní a internetové „stars“ jsou pro ně modlou. 

Spousta si z toho vezme příklad a chtějí být jako ty „ženy z časopisů“. Je to takto správné? Nemyslím si. Nehledě na to, že ty herečky z titulních stran mají vyretušované celé tělo i obličej, že ve skutečnosti nevypadají tak, jak na titulce! To už ale bohužel nikdo nevidí… 

Na základní škole jsem měla spolužačku, která měla dle mého názoru normální váhu. Nebyla vyhublá, ale ani tlustá. Nevím tedy, co se stalo, ale najednou se začala ztrácet před očima. Všímala jsem si toho, co svačí, co obědvá atd. Byla jsem v šoku. K svačině jablko, k obědu rýžový chlebíček, odpoledne jablko. „To snad nemyslí vážně??“, říkala jsem si. 

Za nějakou bylo evidentní, že trpí mentální anorexií. Smutné je, že čím víc byla hubená, tím víc si připadala tlustá. Postupem času se začala se dokonce i stranit spolužákům, bývala podrážděná a nepříjemná. Marně jsem přemýšlela nad tím, co se jí asi může honit hlavou? Co ji přimělo k takovému rapidnímu úbytku váhy?  

Vše je o psychice. Mentální anorexie je charakterizovaná úmyslným snižováním tělesné hmotnosti a někdy i zvýšenou nebo změněnou chutí, např. na sladkosti. Anorektici mají averzi k jídlu kvůli nesmiřitelnému postoji ke své tělesné váze, proporcím a tloušťce. Důležité je se zamyslet nad tím, jestli tato averze k jídlu a úmyslné snižování váhy je to pravé ořechové. Každá žena chce být krásná, vypadat dobře a líbit se. Nesmí se ale zajít do extrému, jakým je právě již zmiňovaná anorexie.  

Při této nemoci dochází k častému omdlívání, zástavě menstruace, padání vlasů, deprese, špatné pleti… Jestli dívka nevyhledá odbornou pomoc, může i zemřít. Stojí toto všechno za to? 

Samozřejmě chápu, že když člověk váží neúměrně ke své výšce, věku a dalším, je dobré snížit tělesnou váhu. Musíme ale vědět, že není dobré přestat úplně jíst a snížit rapidně svůj denní příjem potravin. Důležité je jíst zdravě, pravidelně a cítit se prostě dobře! A hlavně? Zapomenout na nějaké hloupé diety.  

Já osobně si myslím, že mám normální váhu. Jím zdravě, pravidelně. Třikrát týdně navštěvuji posilovnu. A hlavně se cítím skvěle. Než sem se na tento styl dala, měla jsem o 15 kg navíc.  Tento životní styl mě hrozně baví a jsem ráda, že jsem tomu propadla. I přesto, že jsem se s sebou spokojená, stane se, že někteří lidé v mém okolí si to nemyslí. Někomu přijde, že jsem snad už moc hubená, někdo zas říká, že bych ještě zhubnout měla. Co si z toho vzít? Kde je tedy ten „ideál“, ve kterém se budu každému líbit? Nikde.  

Mnohé z nás by se měly zamyslet nad tím, jestli se cítí dobře ve svém těle či ne. Pokud ne, není nic jednoduššího, než se začít zdravěji stravovat a začít dělat něco pro své tělo! V dnešní době máme spoustu možností, fit center, sportovišť, atd.  

Využijte tedy toho! Hlavně si musíme uvědomit, že žádný ideál ženské krásy neexistuje.  


Tip redakce: Zdraví je to nejdůležitější co máme, načerpejte inspiraci jak se o své zdraví správně starat.