Candida Albicans je velmi závažná mykóza. Jak ji poznat a jak s ní bojovat?

0
2336

Candida Albicans sice na první pohled zní jako nevítaný host v lidském organismu, jenže vše je právě naopak. Jedná se o jednu z kvasinek, které se naprosto přirozeně vyskytují v našem trávícím traktu. U žen se pak dokonce vyskytují v ústech a také v oblasti intimních partií. Jakmile ale dojde k jejich přemnožení, tak dochází k takzvané mykóze, která dokáže být dotěrnou zdravotní komplikací.

Na jakém principu se kvasinky Candida množí?

více v článku...

V naprosté většině případů dochází k přemnožení kvasinek Candida na základě nadměrné konzumace sladkého. Především pak sladkých nápojů a dezertů. Kvasinky Candida se totiž živí cukrem a s množením jim pomáhají i další kvasinky v jejich „kvasinkové kolonii“. Jakmile je tak organismus dlouhodobě přetížen nadbytkem cukru, tak se mohou začít velice rychle kvasinky množit a působit nepříjemné zdravotní komplikace. 

Výsledkem může být vaginální mykóza

Přemnožení kvasinek potom vede ke kvasinkové infekci, kterou můžete znát rovněž pod pojmem vaginální mykóza. Vaginální se jí říká proto, že právě v těchto oblastech dochází k nejdotěrnějším a nejnepříjemnějším projevům přemnožení kvasinek. 

Oblast intimních partií je zpravidla vždy zarudlá a neustále nepříjemně svědí a štípe. Časem se může dokonce přidat různobarevný výtok, který může obsahovat cucky a zapáchat. Kvasinková infekce takto prochází napříč celým organismem, protože mimo problémů v oblasti intimních partií mohou nastat i zažívací potíže či zápach z úst a povlak na jazyku. 

Léčba zde přichází společně s dietou, ve které je potřeba zcela odbourat všechny bílé cukry a dokonce i většinou fruktózy z ovoce. Jako medikamenty mohou pomoci léčivé vaginální masti či čípky a podávat se po konzultaci mohou rovněž antimykotika, která působí proti množícím se kvasinkám či plísním.