Filtrační konvice ke svému fungování bezpodmínečně potřebuje filtrační patronu. Právě díky ní může filtrovat vodu a fungovat tak, jak od ní očekáváme. Typ filtrační patrony, kterou je možné v konkrétním modelu filtrační konvice použít, byste se měli dozvědět při jejím nákupu. V závislosti na typu konvice a filtrační patrony, ale také na tvrdosti vaší kohoutkové vody, je pak potřeba filtr v konvici v pravidelných intervalech měnit.
Filtry a jejich výměna
více v článku...
Narazili jste na výbornou filtrační konvici za skvělou cenu a už už se chystáte ji koupit? Zadržte a zjistěte si, kolik do ní stojí náhradní filtrační patrona. Právě její cena má totiž vliv na ekonomičnost provozu filtrační konvice. Většina filtrů vydrží v konvicích na přefiltrování zhruba 200 až 300 litrů vody, to v běžné domácnosti znamená zhruba měsíc provozu. To, jak dlouhou vám v konvici jedna filtrační patrona vydrží, ale záleží také na tvrdosti vaší vody, tedy obsahu vodního kamene. Čím více ho bude ve vaší kohoutkové vodě obsaženo, tím častěji bude nutné filtr v konvici měnit. Abyste na výměnu filtru v konvici nezapomínali, bývají některé modely konvic vybaveny indikátory připomínajícími nutnost filtr vyměnit.
Ukazatele výměny filtru
Z hlediska principu, na kterém fungují, lze u filtračních konvic rozlišit indikátory mechanické a elektronické. Mechanický ukazatel výměny filtrační patrony si můžete představit jako takové počítadlo, na kterém ručně nastavíte datum výměny, a ono jej hlídá. Jakmile nastaveného data dosáhne, upozorní vás a vy filtr vyměníte. Je to jednoduché a prakticky bezporuchové. Sehnat můžete také filtrační konvici s elektronickým indikátorem výměny filtru. V jeho případě je obvykle potřeba při výměně filtru stisknout tlačítko na jeho víčku a systém už si dobu do další výměny počítá sám. Potřeba výměny filtru je indikována led diodami s různými barvami. Některé led indikátory dokážou kromě počítání času detekovat také množství přefiltrované vody a přitom berou v úvahu také její tvrdost.
Při řešení otázky, jak vybrat filtrační konvici, se zaměřte také na nadstandardní funkce filtrů, které lze do některých modelů konvic umístit. Může jít například o filtry obohacující vodu o ionty hořčíku anebo tzv. ionizátory, tedy filtry, které produkují alkalickou tedy lehce zásaditou vodu.