Co by byla filtrační konvice bez filtrační patrony?

0
780

Filtrační konvice ke svému fungování bezpodmínečně potřebuje filtrační patronu. Právě díky ní může filtrovat vodu a fungovat tak, jak od ní očekáváme. Typ filtrační patrony, kterou je možné v konkrétním modelu filtrační konvice použít, byste se měli dozvědět při jejím nákupu. V závislosti na typu konvice a filtrační patrony, ale také na tvrdosti vaší kohoutkové vody, je pak potřeba filtr v konvici v pravidelných intervalech měnit.

Filtry a jejich výměna

více v článku...

Narazili jste na výbornou filtrační konvici za skvělou cenu a už už se chystáte ji koupit? Zadržte a zjistěte si, kolik do ní stojí náhradní filtrační patrona. Právě její cena má totiž vliv na ekonomičnost provozu filtrační konvice. Většina filtrů vydrží v konvicích na přefiltrování zhruba 200 až 300 litrů vody, to v běžné domácnosti znamená zhruba měsíc provozu. To, jak dlouhou vám v konvici jedna filtrační patrona vydrží, ale záleží také na tvrdosti vaší vody, tedy obsahu vodního kamene. Čím více ho bude ve vaší kohoutkové vodě obsaženo, tím častěji bude nutné filtr v konvici měnit. Abyste na výměnu filtru v konvici nezapomínali, bývají některé modely konvic vybaveny indikátory připomínajícími nutnost filtr vyměnit.

Ukazatele výměny filtru

Z hlediska principu, na kterém fungují, lze u filtračních konvic rozlišit indikátory mechanické a elektronické. Mechanický ukazatel výměny filtrační patrony si můžete představit jako takové počítadlo, na kterém ručně nastavíte datum výměny, a ono jej hlídá. Jakmile nastaveného data dosáhne, upozorní vás a vy filtr vyměníte. Je to jednoduché a prakticky bezporuchové. Sehnat můžete také filtrační konvici s elektronickým indikátorem výměny filtru. V jeho případě je obvykle potřeba při výměně filtru stisknout tlačítko na jeho víčku a systém už si dobu do další výměny počítá sám. Potřeba výměny filtru je indikována led diodami s různými barvami. Některé led indikátory dokážou kromě počítání času detekovat také množství přefiltrované vody a přitom berou v úvahu také její tvrdost.

Filtry, které umí něco navíc

Při řešení otázky, jak vybrat filtrační konvici, se zaměřte také na nadstandardní funkce filtrů, které lze do některých modelů konvic umístit. Může jít například o filtry obohacující vodu o ionty hořčíku anebo tzv. ionizátory, tedy filtry, které produkují alkalickou tedy lehce zásaditou vodu.