Je výbava ještě moderní?

0
1082

Kdysi bývalo zvykem, že od jistého věku dostávala každá dívka věci do výbavy, to znamenalo, že každý rok dostane něco praktického, co se hodí do domácnosti, aby měl všechno, když se bude od rodičů stěhovat. Dnes už není výbava tak populární jako kdysi, ale rozhodně by se neměla podceňovat a byla by velká škoda, kdyby tato tradice skončila.  

Proč kupovat výbavu?  

více v článku...

Mnohým to možná přijde jako zbytečné nebo možná i nenormální kupovat mladým dívkám věci do výbavy, protože všechno jde dopředu a než se dívka bude stěhovat, tak to bude zastaralé a podobně. Ovšem do výbavy se kupují právě takové věci, které nezestárnou, u kterých nemůže projít záruční lhůta a podobně. Přestože výbava už není moderní, má stále své opodstatnění. Když se stěhuje mladý pár do nového, utratí spoustu peněz za koupi nebo pronájem nového bytu, v mnoha případech bude muset utratit jistý obnos i na vybavení bytu nebo domu, aby si ho upravili podle svých představ, a pak se klidně může stát, že už nezbudou peníze na takové věci jako nádobí, textilie a podobně a od toho je výbava, protože tam všechny tyto věci jsou.  

Co všechno se tu najde 

Samozřejmě, že složení výbavy může být rozdílné, podle toho, co rodiče nebo prarodiče uznají za vhodné anebo podle toho, co si sama dívka přeje. Velice často se do výbavy dávaly textilie, jako je povlečení, ručníky, osušky, utěrky a podobně. Je lepší, když si barvu nebo vzor těchto textilií vybere dívka sama, aby se jí to líbilo. Bezpochyby je součást výbavy i nádobí, takže zde určitě najdete hrnce, které jsou poměrně drahá záležitost, stejně tak pánvičky. Bývají zde i příbory, mohou zde být sklenice, hrnky, talíře, které je opět lepší nechat vybírat dívku, pro kterou výbavu tvoříte, abyste měli jistotu, že se jí to opravdu bude líbit anebo pokud to chcete jako překvapení, což většinou dělají babičky, pak je lepší koupit něco jednoduchého a neutrálního, protože tím nic nepokazíte. 

Co raději ne  

Vzhledem k tomu, že původně se výbava kupuje dost dopředu a nevíme, kdy se dívka odstěhuje, bývá pravidlem, že se nekupují věci, u kterých by mohla projít záruční lhůta, což mohou být například električtí pomocníci do kuchyně, jako je mixér, odšťavňovač anebo i žehlička a jiné přístroje. Ale jsou i situace, kdy zjistí rodiče nebo prarodiče, že se mladí stěhují do nového a chtějí jim pomoct, a tak jim nakoupí nějakou obdobu nebo menší výbavu těsně před stěhování, aby jim do začátku pomohli a v takovém případě, klidně můžete pořídit i ony elektrické pomocníky. 

Od kdy se výbava kupuje 

Kdysi to bylo zvykem, že se výbava dívce kupovala od patnácti let, ovšem také se dívky mnohem dříve vdávaly, než dnes. Kromě toho zkuste dnešní patnáctileté dívce koupit sadu hrnců, určitě byste jí radost neudělali. Hodně záleží na situaci, protože jsou dívky, které se chtějí ve dvaceti vdávat, ale pak jsou i takové, které se do svatby nehrnou. Nejlepší je s dívkou domluvit, protože je škoda, aby o výbavu přišla, i když výbava není dnes moderní, stále je to věc, která se hodí a je to krásná tradice, aspoň pak máte na své blízké vzpomínky uchované ve věcech, které jste měli ve výbavě.  

Výbava, mnozí už ani neví, co si pod tím představit a přitom je to kouzelná tradice, která by se jistě měla dodržovat.