Bolest varlat

0
2556

Bolest varlat je příznak, který by rozhodně neměl ýt opomíjen i přesto, že se naštěstí většinou nejedná o nic závažného. Je téměř nemožné, že by varlata bolela z důvodu nemoci jiných orgánů, nemůže tak mít původ nemoci jiné části těla. Problémy bolestivých či oteklých varlat potká za život snad každého muže, pojďme si přiblížit, jaké příčiny mohou bolesti varlat mít. 

Hydrokéla 


Hydrokéla, spíše známá jako vodní cysta, je problém, kdy se nahromadí tekutina v obalech varlat. Tento problém může zasáhnout jedno, ale i obě varlata. Dělí se na vorzenou a na získanou. Vrozenou hydrokélu způsobuje přetrvávající propojení mezi dutinou břišní a varletem, tento problém ve většině případech vymizí do jednoho roku života. Získaná hydrokéla vzniká kdykoliv v průběhu života. Důvodem vzniku zístané hydrokély může být například poranění varlat, avšak častěji se na příčinu vzniku nepřijde.  


Při tomto onemocnění se zvětšuje šourek, což povětšinou nebývá nijak bolestivé. Je však cítit tlak a na šourku jsou viditelné vystupující žilky. 
Při zjišťování příčiny bolesti urolog varlata prosvicuje, aby zjistil, zda je jedná o hydrokélu. Někdy není léčba nutná, jestliže však hydrokéla obtěžuje, urolog zakročí na místě a přebytečnou tekutinu vypustí. V případě, kdy se situace opakuje, sešívají se varlata k sobě proto, aby se tekutina neměla kde hromadit. To se ale stává jen velmi zřídka. 


Cysta 


Cystu si můžeme představit jako dutinu, která je vyplněna tekutinou. Na pohmat působí jako boulička. Obvykle nebývá bolestivá. Cysty se vyskytují nejčastěji v oblasti nadvarlete, vznik v šourku však není vyloučen. Cysty obvykle nebývají nijak nebezpečné. 


V případě podezření na cystu je prováděn ultrazvuk, posléze punkce. Ani jeden ze zákroků není bolestivý, oba jsou nutné pro vyloučení možnosti nádoru. Pokud je vše v pořádku, cystu není potřeba léčit, postupem času se sama vstřebá. V případě, že by se tomu tak nestalo a cysta by se naopak zvětšovala, došlo by k jejímu odstranění pomocí malého chirurgického zákroku. Tyto případy jsou však velmi výjimečné. 


Orchitida 


Orchitida je odborný název pro zánět varlat. Tento zánět způsobují patogenní mikroorganismy. Tento důvod bolesti varlat je často spojen s příušnicemi a vyskytuje se spolu s nimi. Orchitida postihuje jedno nebo obě varlata. Na léčbu buďte velmi opatrní, při jejím neléčení může dojít až k neplodnosti, tento stav je pak nevratný. 
Zánět varlat se projevuje zarudnutím. Alespoň z počátku by měl být průběh nemoci kontrolován lékařem. Ten podává léky, které tlumí zánětlivou reakci. Dále jsou doporučovány chladivé obklady a klid na lůžku. Zánět varlat probíhá podle závažnosti 5 dní až dva týdny. 

Poranění

Další příčinou bolesti může být vnitřní poranění varlat zapříčiněné tupým nárazem, někdy také může jít o otevřené poranění, například o bodné zranění. K nejrůznějším poraněním varlat také dochází při divokém sexu. Bolesti varlat mohou také vznikat poraněním pánve. Bolesti spojené s tímto typem zranění se mohou šířit až do bederní oblasti, doprovázeny mohou být podlitinami, nevolností až zvracením. Při jakémkoliv úrazu nebo pohmoždění varlat je nutné navštívit lékaře, který může jen prohmatem varlat, popřípadě ultrazvukem, potvrdit či vyloučit vnitřní poranění varlat. Obvyklou léčbou tohoto poranění je klid na lůžku a absence pohlavního styku, u vnitřních poranění je většinou nezbytný chirurgický zákrok. 

Torze a tumor 

Nejvážnějšími problémy varlat jsou torze a tumor. Torze, česky řečeno „otočení“, je vysvětlováno jako náhlá urologická příhoda, kdy se varle obtočí kolem cévní stopky. Díky tomu je zhoršen, v horším případě úplně zastaven přítok krve do varlete, čímž může být závažně poškozeno. Obtočení varlete kolem cévní stopky může být důsledkem předchozího poranění šourku, může se ale objevit také zcela nečekaně. Projevuje se prudkou bolestí v jedné polovině šourku, bolest vystřeluje do třísla. Dostavit se může také nevolnost. Máte-li podezření na tumor, místo, kde zasahuje bolest, ledujte, nic nejezte a okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Torze varlete je velmi závažný stav, při zanedbání lékařské pomoci může dojít až k jeho odumření a následnou amputaci. Doba k záchraně varlete se pohybuje od 40 minut do 6 hodin a to podle závažnosti stavu varlete, což samozřejmě vy sami nikdy dopředu neodhadnete. Po vyhledání odborné pomoci je varle navráceno do původního stavu, následně zafixováno speciálním poutkem. Návrat do běžného života je možný za 3 až 4 týdny. 

Druhou nemocí, řazenou k nejzávažnějším, je tumor neboli rakovina varlat. Rakovina varlat postihuje muže ve věku mezi 15-35 lety věku života, není však vyloučeno, že se dostaví dříve nebo později. Byť o tom většina mužů neví, jedná se o nejrozšířenější formu rakoviny ve zmíněném věku. Základem úspěšné léčby je včasná diagnóza a následná léčba. Není proto na škodu provádět samovyšetření varlat, při kterém můžete co nejdříve nahmatat výrůstek nebo bulku v oblasti varlat nebo šourku, kdyby se tam náhodou objevila.