I muži mohou mít rakovinu prsu

0
1263

Možná si myslíte, že když muži nemají prsa, tak nemohou mít logicky rakovinu prsu. Pravdou je, že i muži mohou velmi vzácně onemocnět i tímto typem rakoviny. Procento mužské populace trpící tímto „ženským nádorem“ celosvětově narůstá, a tak by bylo dobré se o tomto problému dovědět více informací.

Mužská těla obvykle neprodukují mnoho hormonů stimulujících růst prsu. Výsledkem je, že jejich prsní tkáň obvykle zůstává plochá a malá. Přesto jste možná viděli chlapce a muže se středními nebo velkými prsy. Tato prsa jsou obvykle jen hromady tuku. I u mužů se však někdy může vyvinout skuteční tkáň prsní žlázy, protože berou určité léky nebo mají abnormální hladiny hormonů.

Pokud si všimnete jakýchkoli přetrvávajících změn na prsou, kontaktujte svého lékaře. Zde je několik známek, které je třeba sledovat:

  • bulka v prsou,
  • bolest bradavky,
  • vpáčená bradavka.
  • výtok z bradavek,
  • boláky na bradavce a dvorci,
  • zvětšené lymfatické uzliny pod paží.

Je důležité si uvědomit, že zvětšení obou prsou (nejen na jedné straně) obvykle NENÍ rakovinou. Lékařským termínem pro zvětšení prsou je gynekomastie. Někdy mohou být prsa celkem velká. Zvětšení prsou, které není spojeno s rakovinou, může být způsobeno léky, těžkým pitím alkoholu, přibýváním na váze nebo užíváním marihuany.

Malá studie o mužském karcinomu prsu zjistila, že průměrná doba mezi prvním příznakem a diagnózou byla 19 měsíců, nebo více než rok a půl. To je velmi dlouhá doba! Důvodem je pravděpodobně to, že muži neočekávají, že by mohli mít rakovinu prsu.

Dřívější diagnostika by mohla přinést život zachraňující rozdíl. Proto, pokud máte podezření, že s vašimi prsy není něco v pořádku, měl byste vyhledat lékaře. Je lepší jej navštívit zbytečně, než přijít pozdě s již neléčitelnou rakovinou.