Zdravotní výhody jízdy na paddleboardu

0
753

Jízda na paddleboardu může být nejen skvělá zábava, ale i vaše šance, jak posílit celé tělo a udělat něco pro své zdraví – fyzické i psychické. Jedná se přitom o aktivitu, kterou zvládne každý.

Jezdit na paddleboardu mohou profesionální sportovci, ale i děti, starší lidé nebo úplní začátečníci. Začněte jezdit také, uvidíte, že se na paddleboardingu stanete doslova závislí.

Jízda na paddleboardu

více v článku...

Jízda na paddleboardu je snadná a po pár minutách s ní pravděpodobně nebudete mít sebemenší problém. Na paddleboardu můžete jezdit vkleče nebo vestoje. Záleží jen na vás, jaký styl jízdy zvolíte.

Své aktuální fyzické kondici pak můžete přizpůsobit rychlost jízdy a sami si také můžete určit, kolik času na paddleboardu strávíte a jak často na něj vyrazíte. Pořídit si pak můžete klasický paddleboard nebo nafukovací paddleboard.

Rovnováha a posílení středu těla

Po pár jízdách na paddleboardu už nebudete mít s rovnováhou žádný problém. Ze začátku však budete muset trochu potrénovat. Nejobtížnější se vám pravděpodobně bude zdát nastupování na paddleboard a vystupování z něj. Čím častěji ale budete jezdit, tím bude vaše rovnováha lepší.

Díky tomu, že rovnováhu je na paddleboardu nutné vyvažovat po celou dobu jízdy, skvěle posílíte hluboké svalstvo. Během jízdy zapojíte téměř všechny svaly na těle (svaly na nohou, břišní svaly, zádové svaly a pracovat budou muset i vaše ruce).

Paddleboarding = aerobní sport

Paddleboarding je navíc tzv. aerobním sportem, při kterém pracuje vaše srdce a plíce. Čím rychleji pojedete, tím větší bude výdej vaší energie a zvýší se i šance, že zhubnete nějaké to kilo. Klidně můžete paddleboarding vyzkoušet třeba místo běhu. Jeho výhodou je, že tolik nezatíží vaše klouby.

Chcete-li paddleboarding využít jako kardio cvičení, nic vám nebrání v tom, abyste se domluvili s přáteli a uspořádali na paddleboardech závody. Pokud nevyhrajete nevadí, i tak uděláte dost pro své zdraví.

Díky rychlé jízdě na paddleboardu si totiž o něco málo snížíte riziko infarktu, mozkové mrtvice a dalších kardiovaskulárních onemocnění.

Pokud budete na paddleboardu jezdit pravidelně a delší dobu, zlepšíte tím svou vytrvalost. Přestanete být po chvilce unavení a na paddleboardu vydržíte delší dobu, aniž by vám to činilo nějakou větší námahu.

Balzám pro duši

Paddleboarding může pozitivně ovlivnit i vaše psychické zdraví. Pokud budete jezdit po tiché řece nebo po rybníku, určitě si během jízdy krásně vyčistíte hlavu a odpočinete. Vaše tělo i mysl se zklidní a všechny negativní myšlenky a emoce odplují pryč.

Uklidňujícím dojmem na vás bude působit i šplouchání vody nebo zpěv ptáků. Uvidíte, že čas strávený v přírodě vám určitě udělá dobře. Paddleboardy jsou zkrátka někdy účinnější pomocníci než psychoterapeuti.