Jak vybrat jogamatku

0
88

Propadli jste kouzlu jógy? Není se čemu divit, jedná se totiž o cvičení, které posílí nejen vaše tělo, i vaši mysl. Cvičit jógu může téměř každý, a to kdekoliv a kdykoliv.

Téměř nic k tomuto cvičení není potřeba. Stačí vám jen kvalitní jogamatka. Jak ji vybrat?

Jóga a její vznik, druhy i nejznámější pozice

více v článku...

Jóga je celý systém, zahrnuje jak cvičení tělesná, tak i duševní. Je to celý přístup k životu, životní styl, cesta i cíl zároveň. Jóga má za cíl sjednotit tělo, mysl i duši. Je velmi stará, zmínky o ní najdeme už před narozením Krista.

Moderní jóga (tak jak ji známe dnes) však vznikla docela nedávno. První škola hathajógy byla založena v roce 1924 v indickém Mysore. Populární se jóga stala v 60. letech a v současné době je už známá po celém světě.

Existuje celkem devatenáct oficiálních druhů jógy. Za všechny jmenujme alespoň hatha jógu, power jógu, bikram jógu či flow jógu. Mezi nejznámější jógové pozice patří například pozice Hory, pozice Bojovníka, pozice Střechy, Dítěte, Stromu…

Kdy a kde cvičit jógu

Jógu můžete cvičit kdekoliv a kdykoliv. Nemusíte nutně navštěvovat jógové studium, zacvičit si klidně můžete i doma, na zahradě, v lese nebo na pláži. Ideální je cvičit jógu za soumraku. Tehdy je prý ve vzduchu nejvíce životní energie.

Jogamatka. Která je ta pravá?

K tomu, abyste mohli cvičit jógu, vám stačí jedna jediná věc – jogamatka neboli podložka na jógu. Podložka na jógu by vždy měla být protiskluzová, lehká, skladná a omyvatelná. Jak vybrat jogamatku?

Chystáte-li se praktikovat jógu, vybírejte takovou podložku, která je vhodná přímo na toto cvičení. Bude se vám na ní cvičit lépe než na klasické fitness podložce.

Jógamatky jsou pevnější a díky své protiskluzové úpravě se nepohnou během vašeho cvičení ani o kousek. Tyto podložky jsou také delší než klasické fitness podložky, a to z toho důvodu, abyste na nich mohli pohodlně ležet například při závěrečné relaxaci.

Materiál jogamatky

Podložka na jógu může být vyrobena z PVC, kaučuku, korku, juty či mikrovlákna. PVC je odolný materiál, který je snadný na údržbu. Životnost je ovšem omezená. Korkové jógamatky jsou ekologické, měkké, ale také dražší.

Další možností je pořízení podložky z juty. Na povrchu je tato podložka drsnější, vespod je guma. Tato podložka je poněkud těžší. Podložka na cvičení z kaučuku (přírodní gumy) je ekologická, během cvičení se nepohne z místa, ale rovněž je těžká a utratíte za ni více peněz. Podložka na jógu z mikrovlákna je ekologická a vhodná na cvičení, při kterém se zapotíte. Ani tehdy totiž neklouže.

Specifické parametry podložek

Chystáte-li se na lekce jógy docházet a podložku chcete nosit s sebou, vyberte spíše podložku lehčí. Pokud jste vyšší postavy, sáhněte po verzi „long“.

Pokud chcete cvičit spíše pomalejší jógu, je pro vás vhodná měkká podložka vysoká 5-6 mm, na přenášení je vhodná podložka o tloušťce asi 2 mm, protože je lehčí. Máte-li problémy s koleny, pořiďte si spíše měkčí podložku. Znáte jogamatky české značky Lifefit? Najdete je přímo u výrobce.