Proč je přírodní kosmetika v kurzu

0
1293

Ochrana životního prostředí se v posledních letech stala velmi diskutovaným tématem. Lidé se začali více zajímat o to, co jí, co si oblékají, ale také jaké dopady má používání kosmetiky a drogerie na naše zdraví i planetu. Vzniká čím dál tím více šetrných přípravků, jež jsou snadno rozložitelné, šetrné k naší pokožce a netestované na zvířatech. Chceme-li žít ve zdravém a hezkém prostředí, měli bychom podle toho vybírat produkty, které nakupujeme. Přírodní kosmetika a ekologická drogerie jsou jednou z možností, kde začít.

Bylinky na prvním místě

Dnes je velmi trendy používat bylinné kosmetické přípravky. Není se čemu divit, některé bylinky mají s nadsázkou řečeno zázračné účinky. Heřmánek pravý se postará o popraskanou kůži a nevzhledné jizvičky, mák sety nám zase pomůže v boji proti prvním vráskám. Esenciální oleje z bylinek tak často tvoří základ přírodní kosmetiky. Je však potřeba vybírat kosmetiku také podle ostatních ingrediencí, které má obsahovat. Abychom měli jistotu, že se jedná skutečně o bio výrobek, hledejme u výrobce informace o její certifikaci. Pokud produkt obsahuje palmový olej, měli bychom si nejprve ověřit, zda se jedná o tuk z produkce ekologického zemědělství, což znamená, že daná palmová plantáž nevznikla vykácením deštného pralesa.

Shampoo nebo „No poo“?

V Americe před několik lety vznikla iniciativa s názvem „No poo“. Jde o hnutí, které zastává názor, že nemytí vlasů vede ke zdravější a silnější kštici. Tento proces má však vcelku nepříjemný začátek. Mastné vlasy nevypadají přitažlivě, pokožka hlavy zprvu může svědět a zapáchat. Po nějaké době by se však mělo dát vše do pořádku a naše vlasy by po absolvování měly být zdravé a lesklé. Odborníci tuto iniciativu zcela nezavrhují, ale doporučují jednou za čas přeci jen vlasy umýt, a to přírodními šampony, které jim dodají potřebné živiny. Na trhu dnes seženeme posutu přípravků, které se tváří jako přírodní. Po přečtení etikety mnohdy ale vidíme, že obsahují silikony a parabeny. Proto bychom se měli zaměřit na drobné lokální výrobce certifikované přírodní kosmetiky. Ve většině případů u nich seženeme tuhé bylinkové šampony, takzvané šampuky, jejichž složení odpovídá přesně tomu, co naše vlasy potřebují.