Poprvé do školy? Jak se připravit na školní docházku 

0
75

S přípravou prvňáčků na školní docházku netřeba otálet. Lepší začít brzy, než na poslední chvíli dohánět, co se dá. Ačkoli odborníci tvrdí, že není nutné dítě učit číst,  psát a počítat již ve školce, některé činnosti se vyplatí znát a umět ještě před prvním školním dnem. 

Jak zjistit, je-li dítko zralé na pravidelnou školní docházku? Zda není příliš brzy zatěžovat dětskou hlavičku počty a písmenky, pokud ratolest sice splňuje věkovou hranici, avšak z hlediska psychické připravenosti by bylo lepší rok počkat

Jednou z metod, jak poznat osobnost dítěte, jeho temperament, emoční chování a potenciální odchylky, je Rorschachův test. Na základě inkoustových skvrn předškolák hravou formou sděluje, jaké obrázky v otiscích vidí, čímž je analyzována jeho osobnost. 

Rorschachův test je zábavný způsob, jak odhalit osobnost dítěte i dospělého. 

Tímto testem lze mimo jiné doporučit odklad školní docházky, v lepším případě potomka s klidným svědomím pustit do první třídy a začít jej pomalu připravovat na výuku ještě než nastane první školní den

Velké procento rodičů se před nástupem svých dětí do první třídy ptá, jak naučit dítě číst a psát. V tomto ohledu není obecně doporučováno být o hodně dopředu, jinak se bude žák ve školní lavici snadno nudit. 

Lepší je se zaměřit na obecnější aktivity, jakými je například tělesná a výtvarná výchova či zpěv. Zpívání je z největší části otázkou vrozeného talentu, nikoli píle, avšak proč tento směr zanedbávat, pokud dítě zpěv baví a zajímá jej, jak se naučit zpívat

Jak dítě připravit na školní docházku 

Přechod ze školky na první stupeň ZŠ nebývá snadné ani pro rodiče, natož pro děti. Dítko čeká nové prostředí, často i noví kamarádi, přísnější režim a více pravidel. Velmi pomůže s ratolestí o škole mluvit. Zodpovědět všechny všetečné otázky a rozehnat možné obavy. 

Zpěv je nedílnou součástí výuky na první stupní základní školy. Je-li dítě vokálně šikovné, může být dobrý nápad přihlásit jej do kroužku zpívání. 

Škola by neměla být strašákem, nýbrž prostředkem k naučení se novým věcem a dovednostem a příležitost najít si nové kamarády. Základní školy umožňují rodičům strávit první školní den s dětmi ve třídě. Být psychickou podporou, pořídit památeční fotky a videa. 

Dítko by mělo cítit podporu rodičů po všech stránkách i po prvním školním dni. První týdny a měsíce budou velmi náročné z hlediska udržení pozornosti a soustředění. Pomůže nastavit si domácí režim, při němž bude prostor na domácí úkoly, kontrolu žákovské knížky, přípravu oblečení a svačiny na další den, a případné doučování a vysvětlení látky. 

Věnovat se dítěti a školní přípravě by mělo být každodenní normou. Nástup do první třídy je náročný pro děti i rodiče. 

Co s sebou do první třídy? 

Základní školy většinou již při zápisu do školních lavic informují rodiče o tom, jaké je potřeba do prvního září opatřit pomůcky pro prvňáčky. Zpravidla to jsou desky na sešity a učebnice, obaly, desky na písmenka a číslice, počítadlo a penál s tužkami.  

Pomůcky na výtvarnou výchovu jsou kufřík označený jmenovkou, igelit na lavici, vodovky, paleta, tempery, olejové pastely, černý fix, štětce, kelímek na vodu, hadřík na čištění štětců, lepidlo, podložka na modelování a zástěra.

Cvičební úbor na tělocvik sestává z kraťasů, tepláků, trička, cviček nebo tenisek s bílou podrážkou v plátěné tašce.