Jak dobře vybrat přilbu na babetu

0
490

Ochranná pomůcka, kterou možná mnozí z řidičů motorek nepovažují za povinnou nebo důležitou. Přesto je však přilba na babetu či skútr součástí povinné výbavy řidičů těchto motorových vozidel, a je tedy nutné ji při jízdě mít. Jaké jsou aspekty pro výběr správné přilby a co by měla tato ochrana hlavy splňovat?

Vlastnosti motocyklových helem

více v článku...

Přestože babeta a podobné stroje nedosahují kubatury silných motorek a zpravidla se po silnicích nepohybují zrovna vysokou rychlostí, stále musí být ochranné pomůcky řidiče v souladu se zákonem. Určitě tedy nestačí se pro jízdu na babetě vybavit např. cyklistickou přilbou.

Existují však jisté úlevy, které může přilba pro babetu splňovat. V první řadě je to otevřená konstrukce, která umožňuje mnohem pohodlnější a příjemnější jízdu než v případě uzavřených helem typických spíše pro větší motorky.

U přileb pro skútry a babety pak také nenajdeme ochranu brady, která díky otevřené konstrukci na helmách tohoto typu chybí.

Přilby pro babety a skútry mají taktéž specifičtější polstrování uvnitř helmy, které cílí převážně na pohodlí hlavy během jízdy, avšak stále zohledňuje i maximální bezpečí řidiče.

Rozlišnosti modelů přileb na skútry a babety

V rámci kategorie helem určených pro skútry a babety najdeme několik různých variant, které vám mohou pomoci při výběru té nejvhodnější přilby. U otevřených přileb na skútr či babetu část je zpravidla tvořena pouze odklopným hledím, které zde nahrazuje plnohodnotné sklo, jaké bychom našli u klasických uzavřených helem.

V některých případech však ochranné sklo úplně chybí a je nahrazeno pouze jednoduchým stínítkem. U těchto modelů je pak vhodné doplnit výbavu o motocyklové brýle, aby vaše oči nebyly při jízdě zbytečně namáhány protivětrem či jinými vlivy počasí.

Jakou přilbu zvolit?

Při vašem rozhodování o ideální a praktické přilbě pak zohledněte klíčové faktory, které od helmy či samotné jízdy očekáváte. Pokud je pro vás na prvním místě bezpečí a co nejvyšší jistota na vozovce, nebojte se sáhnout po uzavřených přilbách. Ty vám jistě dodají patřičnou sebedůvěru a nebudete se tak mít prakticky čeho bát.

V případě otevřených přileb na skútr či babetu pak zvažte celkovou konstrukci – zda chcete mít na helmě ochranné sklo či nikoliv – a pak již můžete vybírat mezi jednotlivými modely.

Na trhu jsou k dostání všechny typy barev, velikostí a tvarů, od klasických jednoduchých designů až po závodní modely. Tyto parametry pak nejspíše přizpůsobíte svému osobitému stylu a preferencím. Mějte však neustále na paměti, že estetičnost a vzhled by měly ustoupit ochranným vlastnostem a celkové funkčnosti helmy.

My vám přejeme rozhodnou ruku při výběru vaší přilby, a hlavně co největší pocit bezpečí na cestách, ke kterému vám tento ochranný doplněk vaší výbavy jistě dopomůže. Více na Motoe.cz.