Vysavače: Jak o ně pečovat, aby vydržely

0
1008

Vysavač je přístroj, který máme doma všichni, ale často zapomínáme na to, že i o tento přístroj je třeba se řádně starat. Jen díky správné údržbě nám může vydržet léta. 

Na trhu se vyskytuje mnoho nejrůznější druhů vysavačů, a i když jsou každý jiný, jedno mají společné – vyžadují pravidelnou údržbu. Jak docílit toho, aby vysavač dlouho vydržel a správně fungoval? 

Dávejte pozor na to, co vysáváte 

více v článku...

Jednoduše by se mohlo říct, že vysavačem lze uklidit jakoukoliv špínu, ale to není vůbec žádná pravda. Vysávat byste měli pouze suché a sypké nečistoty. Mokrá špína by mohla vysavač nejenom ucpat, ale mohla by také porušit motor, který by už nemusel fungovat. Dávejte tedy pozor na to, co vysáváte. Vždy se řiďte pokyny výrobce, protože některé vysavače lze použít pouze na sebrání nečistot z podlahy, jiné mají speciální nástavce pro vysávání matrací nebo prachu. Zakoupit však můžete i vysavač, který je uzpůsobený na vysávání mokré špíny. 

Vodě nebo jakýmkoliv tekutinám se u většiny typů vysavačů musíte vyhnout. Mokrá směs může ucpat filtr a důsledkem toho může dojít k větším komplikacím, jako je zadrhnutí motoru, přehřátí vysavače apod. 

Pravidelně kontrolujte filtr 

Filtr je důležitou součástí snad každého vysavače. Slouží k zachycování nečistot a zabraňuje jim dostat se do motoru. Filtr obvykle vypadá jako podélný měkký polštářek. Pokud chcete, aby váš vysavač správně fungoval, musíte filtr čas od času zkontrolovat. Pro správnou funkci přístroje je potřeba filtr čistit (stačí ho vyprášit). Pokud by se vám zdálo, že vysavač ztrácí na síle, bude potřeba vyměnit starý filtr za nový. Udržovat tento komponent v čistotě je jedním z předpokladů správné funkce vysavače.  

Vyměňujte sáčky 

Tím nejjednodušším způsobem, jak se starat o vysavač, je pravidelně měnit sáčky. Záleží opět na typu vysavače, jak často je tento úkon potřeba provádět. Berte však tento úkon svědomitě. Pokud nebudete měnit sáčky, sníží se sací schopnost, a nakonec může vysavač přestat sát úplně. 

Důkladné čištění je potřeba 

Jednou za čas je provést důkladné čistění, vysavač obrátit a vyndat z hlavice veškeré nečistoty. Na čistících kartáčích se často zachytávají vlasy, které se namotávají a obalují kartáče. Kvůli tomu může vysavač špatně vysávat, v horším případě se vlasy dostanou do otáček. Vysavač se začne přehřívat, a v důsledku toho může dojít i k závadě.