Kudrnaté a vlnité vlasy vyžadují jiné zacházení

0
1783

Kudrnaté i vlnité vlasy jsou krásné. Někdy se chovají, jako by měly svou vlastní osobnost, ale tolik lidí by je chtělo mít. Pokud je však doopravdy máte, není to jen sranda. Musíte se o ně umět starat. 

Čemu se vyvarovat? 

více v článku...


Vesměs jsou tři složky, kterým je lepší se vyhýbat, a to silikony, sulfáty a alkohol. Co je tak špatně na těchto složkách? Začněme silikony… Silikony mají za úkol „obalit“ Váš vlas tak, aby působil zdravěji, leskleji a celkově, aby byl „chráněn“. Problém je v tom, že většina silikonů není omyvatelná vodou a tím pádem se na Vašich vlasech vytvoří neviditelná vrstva silikonů, která zpomaluje růst vlasů, zabraňuje jakémukoliv produktu, aby se dostal dovnitř do vlasu a i přesto, že tak vlasy vypadají, zdravé nejsou. Obvykle se vyskytují v šampónech a hlavně kondicionérech. Dalšími jsou sulfáty, sloučenina, která má za úkol právě vymýt silikony. Sulfáty se používají jak do šampónů, tak třeba do pracích prostředků či silných čisticích prostředků. Z toho můžeme usuzovat, že nejsou velmi dobré na kudrnaté vlasy, vysušují je a odebírají jim přirozenou hydrataci.  Neustálým používáním silikonů a sulfátů se ocitnete v začarovaném kruhu, kdy malou vrstvu silikonů z vlasů vymyjete šampónem se sulfáty, ale potom další vrstvu silikonů do vlasů přidáte kondicionérem. Alkohol je všeobecně velmi vysušující sloučenina. Kudrnaté i vlnité vlasy jsou samy od sebe většinou velmi suché a odebírání jejich přirozených olejů, nebo dokonce jejich vysušování, zapříčiní krepaté a nezdravě vypadající vlasy.  

Koupě správných produktů 


Velkým problémem je nedostatek produktů bez silikonů, sulfátů a alkoholu v drogeriích. Často dokonce, i když je na obalu napsáno „bez silikonů“ najdete ve složení produktu nějaký silikon. Základem je vždy si pořádně přečíst ingredience na obalu. Zkuste projít veškeré drogerie ve Vašem okolí, otočit každý šampon či kondicionér, přečíst jejich ingredience a pravděpodobně najdete alespoň jeden, který bude vyhovující. Další možností je samozřejmě objednání z internetu. Na internetu najdete opravdu skoro všechno a nabídka šampónů i kondicionéru bez již zmíněných třech složek bude nekonečná. Jestliže chcete investovat do velmi kvalitních a ověřených produktů, zkuste značku DevaCurl. Tato značka je sice dražší, ale mají obrovskou nabídku pro všechny typy kudrnatých či vlnitých vlasů a jejich výrobky jsou velmi kvalitní. Bohužel však vyšší ceny a ještě navíc poštovné mnoho lidí odradí od objednávání z internetu. Poslední možností je zředění produktů se silikony, sulfáty a alkoholy. Pokud vezmete prázdnou lahvičku, kterou naplníte zhruba do pětiny šampónem a zbytek doplníte vodou, Vaše vlasy budou umyté a vysušení bude velmi malé.  

Rutina pro kudrnaté vlasy, aneb jak a kdy co používat 


Každé potřebují svou péči a zvláště kudrnaté vlasy by měly mít svou „vlasovou rutinu.“ Mytí postačí 1 – 3x za týden, podle toho, jak se Vaše vlasy mastí. Rozhodně však není dobré mýt vlasy každý den, vysušuje je to a budou méně zdravé. Ideální je vlasy po umytí nechat přirozeně uschnout a to bez fénování. Spaní s mokrými vlasy též není nejlepším řešením, protože mokré vlasy jsou nejvíce křehké a tím pádem vlasy vystavujete riziku polámání. Navíc i tvar Vašich vln či kudrlin nebude tak krásný, jak by být mohl. Jednou či dvakrát za týden je dobré vlasy pořádně vyživit a to pomocí takzvaných „leave-in“ kondicionérů, které necháte ve vlasech na určitou dobu, poté je vymyjete a vaše vlasy budou kompletně vyživené. Pokud si nechcete kupovat další produkt, postačí si na vlasy dát bílý jogurt či směs vajíčka a medu, obalit vlasy alobalem nebo je dát do igelitové čepičky a máte hotovo.

Teď už ale k samotnému mytí vlasů. Pokud si chcete na vlasy dát leave-in kondicionér, jogurt či nějakou masku, začněte tím. Před samotným mytím je dobré si vlasy vyživit ještě nějakým olejem. Olej zajistí podporu růstu, hydrataci, hebkost i lesk. Mezi nejúčinnější oleje patří kokosový, ricinový, nebo třeba arganový. Olej je dobré ponechat ve vlasech minimálně 10 minut. Olej z vlasů vymyjte a můžeme pokračovat. Dalším krokem je šampón a kondicionér. Někteří tyto dva přípravky však prohodí, takže nejprve nanesou kondicionér, který nechají působit, poté omyjí a až nakonec použijí šampón. Používání produktů v tomto pořadí zajistí méně lámání vlasů. Když máte nanesen kondicionér, je čas vlasy rozčesat. Vlasy zpravidla nečesejte nikdy jindy, jen pokud jsou mokré nebo před mytím. Pokud už vlasy chcete rozčesávat jindy, použijte řídký hřeben. Česání vlasů za sucha způsobuje krepatění a vlasy Vám budou létat všude. Když jsou vlasy ještě úplně mokré, naneste přípravek na styling vlasů.

Ať už je to pěna, gel nebo krém, udrží to kudrliny na místě a budou vypadat vytvarovanější. Na ještě lepší vytvarování postačí Vaše vlastní ruce. Po nanesení přípravku na styling svoje kudrliny či vlny začněte jemně mačkat. Vezměte konečky vlasů a zmáčkněte je směrem k hlavě. Tím zajistíte nejlepší možný výsledek. Na osušení vlasů je nejvhodnější nějaké staré bavlněné tričko nebo ručník z mikrovláken, tím zamezíte lámání a krepatění vlasů. Tričkem či ručníkem opět zmáčkněte vlasy ze všech stran, aby z nich nekapala voda. Zhruba po 2 hodinách, záleží na hustotě Vašich vlasů, by měly být suché. Na Vašich vlasech se pravděpodobně z produktu na styling vytvořila krusta. Tu dostanete pryč opět mačkáním vlasů od konečků nahoru. Na internetu můžete najít spoustu tutoriálů, jak správně na tuto techniku mačkání, jestliže nevíte, jak na to. Po tomto procesu by Vaše vlasy měly být krásné, hebké, a časem i velmi zdravé.  

Spaní 


Vlasy jsou krásně čerstvě umyté, kudrliny vytvarované, ale je čas jít spát. Problémem spánku je to, že Vaše kudrliny můžou ztratit tvar a zkrepatět. Existuje však pár technik, které následky spánku zminimalizují. „Ananas“, což je první technika, je asi nejvíce využívaný. Všechny vlasy zagumičkujete nahoře na hlavě tak, že vypadají jako ananas. Můžete udělat buď culík, nebo velmi povolený drdol. Gumička však nesmí být moc utáhnutá, jinak tato technika nebude funkční. Gumička zamotaná ve tvaru telefonního kabelu je na to nejlepší. Další možností je šátek. Položte šátek na rovný povrch, ohněte se a všechny vlasy „složte“ do šátku. Buď bude šátek pokrývat celou hlavu, nebo bude fungovat jako širší čelenka. Pokud si však vlasy na noc nechcete nijak svazovat, používejte hedvábný povlak na polštář. Sice je dražší než normální, ale zajistí vlasům ideální podmínky. 

Obnovování kudrlin další den 


Voda bude Vaším nejlepším pomocníkem. Pokud je Váš stylingový produkt dostatečně silný, nebudete potřebovat ani žádný produkt. Stačí vlasy navlhčit vodou a to zejména na povrchu, kde jsou kudrliny nejvíce viditelné. Jestliže to s vodou přeženete, vymyjete produkt a vlasy budou schnout velmi dlouho. Husté, dlouhé, či neposedné vlasy by zřejmě ocenily i trochu přípravku. Pamatujte ale, že ten máte ve vlasech už od umytí, a když ho ve vlasech bude moc, zbytečně je zatíží. Po uschnutí vlasů bude mačkací taktika zase Vaším nejlepším pomocníkem. Vlasy by posléze měly být jako nově umyté.