Bojujeme s krtkem

0
1061

Na zahradu, která je posetá krtinci, není příjemný pohled. Někteří čekají u krtince, až se krtek objeví a snaží se krtka ze zahrady odpudit, ale existují i jiné způsoby, jak krtka ze zahrady vyhnat, než číhání u krtinců. Zkuste nějakou z metod, abyste měli krásnou zahradu.  

Začíná hned při zakládání zahrady 

více v článku...

Úplně nejlepší je začít boj s krtkem hned, jak si koupíte novou zahradu, protože nová zahrada potřebuje mnoho úprav a často i zakládání trávníku, právě před založením trávníku je dobré uložit na pozemek síť proti krtkům, která těmto zvířátkům zabrání, aby se krtek prohrabal na vaši zahradu, takže nebudete mít žádné krtince a nebude vás to stát žádnou práci. Jen se může dostat na okolní pozemky, takže pokud máte vedle zahrady ještě pozemek anebo má zde pozemek někdo z vaší rodiny či přátel, měli byste síť rozprostřít i zde anebo využít jinou variantu, protože je pravděpodobné, že krtek se zde bude tlačit. 

My krtka vyplašíme 

Existuje odpuzovač krtků a jiných hlodavců, který vám pomůže vyhnat krtka z vaší zahrady. Samozřejmě, že je hned několik tipů odpuzovačů, ale většinou jsou založené na dvojím principu, tedy že k plašení slouží nejen nepříjemný zvuk, ale také vibrace, což je pro odpuzení krtka mnohem důležitější. Výhodou je, že tento prostředek vás zbaví i jiných zvířat. Často bývají tak tiché, že vás nebudou obtěžovat anebo si po čase na zvuk zvyknete.  

Přemýšlejte, co si vysadíte 

Další možnost, jak můžete bojovat s krtkem je vaše vysazení. Mnozí se tomu diví, ale existují rostliny, které krtci nemají rádi, a když si je vysadíte na svou zahradu, tak se rozhodně krtinců nemusíte obávat. Samozřejmě, že pokud máte velkou zahradu, nelze to zaručit, museli byste tyto květiny rozmístit po zahradě tak, aby krtek nenašel místo dostatečně daleko od květiny, proto se výsadba doporučuje zejména do menších zahrad, protože na velké by to nemuselo být ani vzhledné.  

Budeme hnojit  

Bojovat s krtkem můžete i speciálním hnojením. Jedná se o hnojiva, která mají aromatické látky, protože ty krtky odpuzují. Ovšem pokud už máte na zahradě krtinec je pozdě na použití podobných látek, protože by už nebylo efektivní. Doporučuje se posypat na zahradu jako prevenci, aby krtince nevznikly. Jestliže máte menší zahradu, můžete hnojiva sypat ručně, ovšem pokud vlastníte nějaký rozsáhlý pozemek, pak si můžete pořídit sypače, což jsou pomocníci, kteří nám usnadní mnoho práce. Kromě toho hnojení může být prospěšné pro vaše rostliny. 

Babské rady 

Podle babských rad je dobré posypat zahradu lidskými vlasy anebo zvířecími chlupy, protože ty krtkům údajně vadí. Mnohem lepší je, když chlupy nahradíte přímo zvířetem. Pusťte na zahradu ovečky, kozy, krůty anebo i jinou drůbež, protože to bude mnohem efektivnější, než posypávání chlupů.  

Boj s krtkem může být náročný a dlouhodobý, ale nikdo nechce mít zahradu posetou krtinci, tak to nezdávejte a vyzkoušejte nějakou z metod.